Музеј Југословенске кинотеке од свог оснивања, 2. марта 1952. године није био ни музеј ни биоскоп у традиционалном смислу тих речи, већ је представљао јединствени музеј покретних слика.
Након оснивања Југословенске кинотеке 1949. године, Кинотека је повремено користила више различитих биоскопских сала за своје програме, све од 1952. године када је почео са радом њен Музеј у старом биоскопу „Унион“, тј. „Косово“, у Косовској улици број 11, где се и данас организују свакодневне пројекције.
Музеј Југословенске кинотеке током седам деценија је био и остао култно место не само за Београђане већ и за све филмске професионалце и љубитеље филмске уметности Србије, али и некадашње Југославије.
У музеолошком смислу, свака пројекција филма који је похрањен на трајно чување у Архиву Југословенске кинотеке, може се сматрати својеврсном привременом изложбом.
Зато није тешко разлучити значај постојања Кинотеке, њеног архива, библиотеке, сталне музејске поставке и њених биоскопских сала, данас јединих дворана у нашој земљи где се и даље свакодневно, поред дигиталних пројектора, врти филмска трака.
Поводом обележавања 70-годишњице рада Музеја Југословенске кинотеке у Kосовској 11 као и 50-годишњице приказивања првог дела филмског ремек-дела „Кум“ (The Godfather), Оскаром награђеног редитеља Франсиса Форда Kополе, у Музеју Југословенске кинотеке, 2. марта у 20 часова, биће одржана свечана пројекција ремастеризоване верзије овог филма.