Традиционални Фестивал италијанског филма отворен је 23. маја у Свечаној сали Југословенске кинотеке, где ће до 27. маја бити приказано девет нових дугометражних остварења италијанске кинематографије.
Управник Музеја Кинотеке Марјан Вујовић истакао је да је за ту институцију част што је у могућности да настави изузетну, богату и дугогодишњу сарадњу са Италијанским институтом за културу, амбасадом Италије и Универзитетом за странце у Ређо Калабрији.
Радујемо се заједно са верном публиком овом сусрету са најновијим италијанским филмовима. Свих девет одабраних остварења су премијере за гледаоце у Београду, рекао је Вујовић.
Нови амбасадор Италије у Београду Ло Кашо поздравио је публику у препуној сали и захвалио Кинотеци и Вујовићу на помоћи у реализацији ове, како је рекао, интересантне иницијативе.
Амбасадор је објаснио да се Фестивал италијанског филма одржава у оквиру Недеље италијанског филма у свету – Fare Cinema. Ту манифестацију Министарство спољних послова и међународне сарадње Италије промовише уз подршку целе своје дипломатско-конзуларне мреже и Италијанских института за културу, као и Министарства за туризам, како би се у свету представила квалитетна италијанска кинематографија.
Овај пројекат је посвећен вишеструким аспектима филма, свим професијама које чине седму уметност, од редитеља до шминкера, онима који су испред или иза камере, а који заједно чине сложену машину кинематографске продукције и доприносе успеху нашег филма у Италији и у иностранству, рекао је амбасадор.
Програм у Београду, како је најавио, имаће и специјалног госта, захваљујући сарадњи Југословенске кинотеке и директора Института за културу Давида Скалманија, а то је Алесандро Бертолаци, чувени италијански шминкер, добитник Оскара 2017. за најбољу шминку и фризуру у филму „Самоубилачки одред“ (Suicide Squad).
Бертолаци ће се представити публици у Кинотеци 26. маја, а истог дана биће гост Академије дел Лусо у Београду и говориће на тему „Свет филма и његови занати између уметности, културе и глобалне индустрије“.
Дугогодишњи селектор овог фестивала Паоло Минуто представио је разноврстан програм који обухвата, како је рекао, награђиване филмове и оне комерцијално успешне, игране и документарне, драме и комедије.
Минуто је истакао да су у селекцији три филма које су режирале жене. Међу њима је Елиза Амурузо, ауторка документарца „Необичне странкиње“.
Публици се обратила једна од протагонисткиња тог филма Љубица Јовићевић, која је пре 16 година са пријатељицом из Макарске отворила галерију у Риму. Како је изјавила, циљ је био да се кроз личне приче неколико жена покажу позитивни примери интеграције у италијанско друштво и истовременог чувања свог културног идентитета. Филм је постигао леп успех, уместо планиране једне приказивао се неколико недеља у биоскопу, додала је она.
Фестивал је започео пројекцијом играног филма „Љубав и криминал“ (Ammore e malavita), чију режију заједно потписују Антонио Манети и Марко Манети.