Јубиларно 25. издање Фестивала нитратног филма – Нитрат 25 почиње 6. јуна, на Дан Југословенске кинотеке. У традиционалном термину, током десет фестивалских дана, публика сале „Макавејев“ у Узун Мирковој 1, имаће прилику да види 43 филма из 23 земље Европе, Азије и Северне Америке.
Селектор фестивала и управник Архива Југословенске кинотеке Александар Саша Ердељановић најављује да ће бити заступљени филмови свих жанрова из немог и звучног периода светске кинематографије, а пројекције у Београду имаће више остварења чије су копије једине сачуване у свету.
Фестивал ће отворити светска биоскопска премијера историјски вредног материјала, тек откривеног немонтираног филма из Рочестера („Кодаколор забава, Рочестер, Њујорк 1928“) о пријему истакнутих америчких научника и личности из политичког и културног живота.
„Ово је први филм на којем је идентификован велики научник нашег порекла Михајло Пупин. Материјал је настао поводом презентације новог Кодаковог система филма у боји 1928. Уз славног пионира филма и истакнутог проналазача Томаса Едисона, један од главних гостију оснивача Кодака Џорџа Истмена, био је и наш Михајло Пупин коме је ово за сада једино познато појављивање на филмској траци“, истиче Ердељановић.
На отварању фестивала ће бити приказан још један филм из „Музеја Џорџа Истмена“ у Рочестеру, класик америчког психолошког хорора „Непознати“ из 1927. Тода Браунинга, са бриљантним Лоном Чејнијем и почетницом Џоан Крафорд у главним улогама.
Ердељановић је скренуо пажњу и на „за нас посебно значајан програм недавно откривених и идентификованих филмова у Архиву Југословенске кинотеке – пет кратких играних филмова из периода 1910-1912, по нашим сазнањима једино сачуваних на свету. Прати га и до сада непозната француска журналска сторија „Сахрана пуковника Војислава Павловића“ из 1916. у којој се као један од његових ратних другова појављује легендарни пуковник Драгутин Димитријевић Апис. Биће приказан и недовољно познат немачки играни филм „Страхоте мора“ Франца Остена из 1924. године, авантуристичко остварење снимљено на предивним локацијама Дубровника и околине“.
Публика ће током фестивалских дана имати прилику да види и класична остварења великана, као што су: Ернст Лубич, Жан Епстејн, Мориц Стилер, Џејмс Круз, Жилијен Дививије, Виктор Туржански, Леитао Дебарос, Вернер Хохбаум, Хироши Шимизу, Макс Офилс, Марио Солдати, Кристијан Жак, Мартон Келети, Михаил Калатозов, Марио Моничели, Одрих Липски и многи други.
Фестивал, уз ексклузивно право, 15. јуна затвара епско италијанско остварење „Ми живи“ из 1942. године. Према речима Ердељановића, то је „неауторизована адаптација дела славне америчке књижевнице Ајн Ранд, у режији Гофреда Алесандринија, дело које је из политичких разлога забранио и сам Бенито Мусолини“.
У пратећем програму фестивала 7. јуна биће одржан округли сто „110 година од балканских ратова – погледи на филмска снимања“ на којем ће своје презентације имати архивисти и историчари филма из земаља учесница тих ратова.
Ове године Кинотека ће угостити више од тридесет филмских професионалаца, историчара филма, директора кинотека и архивиста из 15 земаља. „Биће то прилика да се поново сретну колеге са разних меридијана и разговарају о горућим питањима филмске архивистике, будућој сарадњи око рестаурације филмова, размени знања, идеја и филмских програма“, изјавио је Ердељановић.
Како је подсетио, Фестивал „Нитрат 25“ је израстао из програма Кинотеке „Запаљиви дан“.
„Испрва скромно организован, искључиво од запаљивих филмовима из Архива Југословенске кинотеке, нарастао је у један од најзначајнијих фестивала архивских и класичних филмова у свету. После чеврт века, нема озбиљније кинотеке и институције која није послала бар један филм на овај београдски фестивал. Ове године, о томе сведочи учешће 30 кинотека, архива и филмских музеја“, закључује Ердељановић.