У оквиру сарадње Југословенске кинотеке и Кинотеке Црне Горе од 17. до 19. јуна у сали „Макавејев“ биће приказано осам играних филмова који су настали у Црној Гори у време СФР Југославије. Улаз на све пројекције је слободан.
Ово је узвратно гостовање Кинотеке Црне Горе, након што је Југословенска кинотека представила свој програм у септембру прошле године у Будви. Две институције посвећене филмском наслеђу планирају и наставак сарадње.
Циклус у Београду почиње филмом „Зле паре“ (1956) у режији Велимира Стојановића, а завршава га „Чудо невиђено“ (1984) најзначајнијег црногорског редитеља Живка Николића.
У овом избору су и копродукције снимане у Црној Гори „Не убиј“ (1961) француског аутора Клода Отан-Ларе и „Живјети за инат“ (1972) совјетског редитеља Јурија Иљенка.
Страна снимања у Црној Гори забележена су још почетком 20. века. После Другог светског рата Црна Гора је имала запажену документарну продукцију. Први дугометражни играни црногорски филм, уједно први историјски филм поратне Југославије, био је „Лажни цар“ (1955) по сценарију Ратка Ђуровића у режији Велимира Стојановића.
О историјату црногорске кинематографије у јунском броју часописа „Кинотека“ пише Александар Саша Ердељановић, наводећи да су многи црногорски аутори у жељи за успехом и већим могућностима за снимање отишли у веће центре, као што су Београд или Загреб.
Међутум, „црногорски филм је задржао виталност и током седамдесетих и осамдесетих година, све до распада СФРЈ, нарочито захваљујући делима Живка Николића, која су махом снимљена на црногорске теме“, оцењује Ердељановић.