Пољски институт у Београду и Југословенска кинотека позивају вас на Дане пољског филма који ће се одржати од 15. до 17. новембра.
Други пут заредом се одржава фестивал пољске кинематографије, и то баш у новембру, месецу Дана независности Пољске. Прошле године смо представили класике из педесетих и шездесетих година, а овог пута ту су филмови из времена Пољске Народне Републике, Солидарности и пољске транзиције.
У три дана биће приказано пет филмова. У петак, 15. новембра у 19:00 часова пројекцијом филма „Случајност” (1981), 118 мин., р. Кшиштоф Кјешловски. Улаз на пројекцију тог дана је бесплатан. Након пројекције следи коктел у холу.
Други дан – субота, 16. новембар – две пројекције – у 18:00 часова „Богови” (2014), 112 мин., р. Лукаш Палковски; у 20:30 часова „Све што волим” (2009), 100 мин., р. Јацек Борцух
Трећи дан – недеља – 17. новембар – две пројекције – у 18:00 часова „Винчи” (2004), 108 мин., р. Јулијуш Махулски; у 20:30 часова “Реверс” (2009), 96 мин., р. Борис Ланкош
– – – – –
Случајност (1981), 118 мин., р. Кшиштоф Кјешловски
„Случајност“ се састоји од три приче, три потенцијалне биографије исте особе, студента медицине Витека Длугоша. Полазна тачка за сваку од њих је иста сцена – непосредно пред полазак воза за Варшаву, главни лик дотрчава на станицу. Први пут стиже на воз. Други пут не успева да стигне. Трећи пут воз му поново бежи. Шта ће се догодити у сваком од ова три случаја? Живот пише невероватне и неочекиване сценарије. „Случајност” се сматра једним од најбољих филмских остварења Кшиштофа Кјешловског.
Богови (2014), 112 мин., р. Лукасз Палковски
Импозантна биографија професора Збигњева Религе, кардиохирурга који је 1985. године први у Пољској успешно извео трансплантацију срчаног мишића. Портрет човека који се сам против свих бори с медицинским ауторитетима, бирократијом и ригидним званичницима. У новоотвореној клиници за кардиохирургију у Забжу мора да изађе на крај с недостатком особља и нестанком струје. Из свих битака излази као победник захваљујући својој одлучности и харизми. Аутори су се побринули за драматичне обрте и сцене у операционој сали. Верно су представили пољску реалност тог времена. У улози Збигњева Религе бриљира Томаш Кот.
Све што волим (2009), 100 мин., р. Јацек Борцух
Главни ликови у филму су млади људи који завршавају средњу школу. Усуд је хтео да су живели у турбулентним временима за Пољску. Радња се одвија почетком осамедестих година прошлог века на пољској обали, у време борбе „Солидарности” за слободу и демократију и припрема комунистичких власти за увођење ванредног стања. Млади јунаци улазе у свет одраслих, доживљавају прва љубавна искуства и покушавају да остваре своје снове. Међутим, одрастање у тим временима није нимало лако…
Винчи (2004), 108 мин., р. Јулијуш Махулски
Након што је одлежао неколико година у затвору, главни лик филма, криминалац под надимком Цума, пуштен је из затвора због лошег здравља. Његов излазак је организовао Дебели, лопов који наређује Цуми да украде слику Леонарда да Винчија „Дама с хермелином” из Музеја Чарториских у Кракову, највреднију слику из пољске музејске ризнице. Цума окупља јединствену екипу. У исто време, полицијски комесар Вилк, који је ухапсио Цуму неколико година раније, сазнаје да је овај пуштен. Полицајац сумња да је Цумина изненадна појава повезана с повратком слике са изложбе у Јапану. Да ли ће крађа бити успешна? У сваком случају неће бити лака. Реч је о култној пољској комедији и изванредном гангстерском филму. Успех филма подстакао је редитеља да почне да снима „Винчи 2”, наставак приче о подвизима сада већ пензионисаног Цуме. Премијера филма планирана је за 2025. годину.
Реверс (2009), 96 мин., р. Борис Ланкош
Биоскопски редитељски деби Бориса Ланкоша одјекнуо је гласно на пољском филмском небу. „Реверс” је победник 34. пољског филмског фестивала у Гдињи, где је награђен Златним лавом за најбољи филм. Поред тога, освојио је награде за најбоље глумце, фотографију и за музику Влодека Павлика, композитора и џез пијанисте. Главна радња филма одвија се у Варшави 1952. Ова несвакидашња филмска прича написана је у стилу црне комедије.