Награда „Небојша Поповић“, која се додељује за допринос промоцији и критичком промишљању филмске уметности и културе, уручена је добитнику за 2019. годину, Мирољубу Стојановићу, филмском критичару, публицисти и уреднику издаваштва Филмског центра Србије, 11. јануара у Дворани Културног центра Београда, у присуству породице Небојше Поповића, многобројних колега и пријатеља.
Председник жирија Југослав Пантелић, директор Југословенске кинотеке, претходно је позвао присутне да минутом ћутања одају почаст глумици Неди Арнерић, која је преминула 10. јануара.
Обраћајући се породици Поповић, Пантелић је рекао да смо „и ове године заједно да бисмо подсетили на све оно што је ваш супруг, отац, а наш колега, пријатељ, друг Небојша вредно и предано радио“.
Пантелић је изразио задовољство што су чланови жирија Мара Прохаска Марковић, Стефан Иванчић и он једногласно одлучили да награда „оде у руке човека који све зна и увек је ту за све, а који је јако скроман“, те уручио признање Мирољубу Стојановићу за „дугогодишње посвећено промовисање највиших вредности у филмској уметности кроз своје филмске критике, ауторске текстове, уређивање књига у ФЦС-у и јавне наступе”.
Како је истакао жири, Стојановић је велики познавалац филмске уметности, а својим разноврсним и посвећеним деловањем значајно доприноси њеној популаризацији заснованој на највишим вредностима.
Поздрављен врло дугим аплаузом Стојановић је признао да има велику трему, какву никада није осетио на својим многим јавним наступима.
„Заиста је привилегија и част носити овакву једну награду. Срећан сам и ово ми пуно значи“, рекао је Стојановић, изражавајући захвалност породици Небојше Поповића, „дивног друга и прегаоца који није деловао само филмски него је задужио и српску културу у целини“.
Стојановић је захвалио организаторима награде и жирију, затим „посебно својим двама читаоцима – мојој Весни и Мићи Вујичићу, сјајном писцу и књижевном критичару НИН-а“, као и редакцији НИН-а и уреднику Драгану Јовићевићу на поверењу и толеранцији за његове, како је рекао, обесне текстове, а такође колегама из ФЦС-а који су дошли на уручење награде.
У име оснивача награде на лик и дело Небојше Поповића (1958-2015), подсетио је директор фестивала „Слободна зона“ Рајко Петровић.
„Већ четврту годину на овај начин желимо да одамо почаст и очувамо сећање на нашег драгог Небојшу Поповића, изузетног човека и професионалца који нас је прерано напустио, али је оставио богато наслеђе за собом“, истакао је Петровић.
„Био је један од ретких преосталих светлих гласова критичарске професије. Његове критике биле су луцидне и ерудитске, бритке и модерно презентоване, тако да истовремено комуницирају и са најширим телевизијским аудиторијумом, а и са интелектуалном елитом. Небојшини чувени разговори са водећим савременим светским и домаћим филмским ауторима у емисији „Други век“ на РТС-у поставили су висок стандард као и свеобухватне и дубинске живе личне интеракције које су стварале слојевите портрете саговорника и често бацале нову светлост на њихово стваралаштво. Као уредник филмског програма Дворане КЦБ-а, профилисао је концепт квалитетног уметничког филма на којем су укус формирале генерације гледалаца. Поповић је целокупним деловањем промовисао љубав према филму, као и његово дубоко интелектуално промишљање“, навео је Петровић.
Награду „Небојша Поповић“ установили су ФЦС, Радио-телевизија Србије, Културни центар Београд, Југословенска кинотека, Отворени универзитет Суботица/Фестивал европског филма Палић, Удружење грађана „Поглед у свет“/Фестивал ауторског филма, Фонд Б92/Фестивал „Слободна зона“, Међународни фестивал документарног филма „Белдокс“ и чланови Поповићеве породице.
Награду, коју обезбеђује ФЦС, чине новчани износ и уметнички предмет/плакета према ауторском концепту Ајле Селенић, као и право и привилегија добитника на селекцију филмског програма приликом доделе тог признања за наредну годину.
До сада су награду „Небојша Поповић“ добили Светлана и Зоран Поповић, оснивачи Центра за визуелне комуникације Квадрат и Фестивала европског документарног филма „Седам величанствених“, потом проф. Владимир Влада Петрић, један од најзначајнијих савремених теоретичара и историчара филма и Милан Влајчић, истакнути филмски и књижевни критичар, публициста и новинар.