Skip to main content
Јубиларни, 20. Фестивал нитратног филма свечано је отворен 6. јуна у Југословенској кинотеци.

 

Директор Кинотеке Југослав Пантелић поздравио је пријатеље и љубитеље филма, професионалце и колеге, посебно помињући претходног директора ове установе културе Радослава Зеленовића.

„Изузетно ми је задовољство што вечерас почиње још један празник филма за све оне који заиста воле седму уметност и који схватају колики је значај овог фестивала“, истакао је Пантелић и додао да та специјализована манифестација попуњава једну битну празнину.

Нитратни фестивал приказује оно што није било доступно садашњим генерацијама филмофила који желе да зађу у прошлост, да продру у саме почетке седме уметности. У тим почецима могуће је наћи све оне покретаче који данас могу да доведу до спасења филма, до његовог враћања на прави пут, казао је Пантелић. Он је изразио наду да ће млада генерација, они који ће у будућности снимати филмове у овој средини успети да искористе могућност коју им пружа овако значајан фестивал.

Град без Јевреја (Die Stadt ohne Juden, 1924)

Уметнички директор и селектор фестивала Александар Саша Ердељановић нагласио је да су се у Кинотеци потрудили да за јубиларно издање Фестивала обезбеде врхунске филмове и ремек дела.

„У томе су нам помогле колеге из других кинотека и сродних институција. Имамо 11 дана и 32 термина, а биће приказано 50 филмова који долазе из 34 архива. Дакле, добрано смо оборили свој рекорд од 28 архива. На Фестивалу ће бити и до сада највише гостију, њих чак 35“, рекао је Ердељановић и навео да поред представника кинотека из бивше Југославије, долазе гости из Италије, Аустрије, Мађарске, Румуније, Бугарске, Чешке, Немачке, Француске, Холандије, Данске, Финске, Русије и Кине.

Ердељановић је поздравио госте који су већ стигли – из Словенског филмског архива (Љубљана), Норвешког филмског института и Кинотеке Републике Српске.

Битка на Брегалници (Bataile de la Bregalnitza, 1913)

„За јубилеј смо се трудили да програм буде на сваки начин празничан, да буду присутни филмови најразличитијих жанрова, и неми и звучни филмви. Видећемо, између осталог, многе забрањене филмове из Источне Европе, првог Шерлока Холмса, који ће затворити Фестивал, Град без Јевреја, филм који је 15 година пре Холокауста најавио оно што ће се десити почетком Другог светског рата, видећемо шведски филм који је 1946. добио прво велико признање у Кану, најбољи јапански филм из 1938. Ту су и филмови о Србији, Југославији и Балкану које до сада нисмо видели, између осталог, ретки филмски снимци Београда од пре сто година или филм „Битка на Брегалници“ славног Самсона Чернова, за који се мислило да је нестао, али смо успели да га пронађемо у немачком Бундесархиву“, најавио је селектор.

Странпутица (Abwege, 1928)

Програм је отворен немачким филмом „Странпутица“ из 1928. године, у режији Георга Вилхелма Пабста. Ердељановић је рекао да је ово дело великог мајстора немачког филма једна дивна љубавна драма, а истовремено филм који је својевремено због неких сцена био врло проблематичан, те су цензори доста радили, али сада, после толико година те сцене су пронађене и на изванредној рестаурацији Кинотеке из Минхена имамо прилику да видимо овај филм у целости.

Фестивал траје до 16. јуна. Пројекције се одржавају у 17 и у 19 сати у Музеју кинотеке и у 21 сат у Свечаној сали у Узун Мирковој улици.