На 19. Фестивалу нитратног филма биће приказано 46 остварења из 30 архива са три континента, из учешће око 30 гостију из 13 земаља. Иницијатор и селектор фестивала, управник Архива кинотеке Александар Саша Ердељановић, најављује репрезентативан програм, са делима великих аутора, али и нама до сада непознате материјале о Србији и Југославији из архива Чешке, Холандије, Шведске. За отварање је одабран програм из саме Југословенске кинотеке са три дигитално рестаурисана филма о Београду снимљена између два светска рата.
Фестивал нитратног филма традиционално обележава јун у Кинотеци. Шта сте припремили за 19. издање, које почиње на Дан кинотеке – 6. јуна?
Као и ранијих година, и ове смо припремили репрезентативни програм филмова са искреним уверењем да ће задовољити и пријатно изненадити нашу пробрану публику. На фестивалу ће бити приказано 46 филмова из 21 земље. Копије на дигиталним (DCP и BLU-RAY) форматима и филмској (35мм) траци обезбедило је 30 архива из Европе, Азије и Америке.
Из обиља интересантних и квалитетних наслова које бисте посебно препоручили такозваној широј публици?
Чини ми се да је прави одговор на ово питање бољи ако наведем само нека од великих редитељских имена чији ће филмови имати част да увеличају наш Фестивал запаљивог филма, а то су између осталих: Макс Офилс, Бранко Бауер, Фридрих Ермлер, Жан Реноар, Жилијен Дививије, Тому Уцида, Раул Волш, Густав Моландер, Алберто Латуада, Вилхелм Дитерле, Лучиан Пинтилије, Марсел Пањол… Посебну вредност фестивалу даје и то да ће многи филмови имати своју српску премијеру у дворанама Југословенске кинотеке.
Да ли сте за ово издање Фестивала нитратног филма пронашли још неке до сада мало познате материјале из прошлости Србије и региона?
Традиција је последњих издања фестивала да се на њему прикажу неки ретки и до сада невидјени филмови везани за прошлост Србије и Југославије. Овога пута са задовољством ћемо презентовати нама до сада непознате филмове чехословачке производње који се чувају у Народном филмском архиву из Прага. Програм ће допунити материјали из Холандског филмског архива (ЕYЕ Институт) и из Шведског филмског института. Посебно желим да похвалим овогодишњи програм који долази из наше Кинотеке, а везан је за три дигитално рестаурисана филма о Београду снимљена измедју два светска рата. Са поносом смо одлучили да овим програмом и отворимо наш Нитратни фестивал.
Који сте слоган одабрали ове године и зашто?
Изабрали смо наслов “Под сјајем запаљивих звезда“, привучени једном дивном фотографијом из филма „Алгол“ Ханса Веркмајстера, бриљантног кинематографског претече много познатијег „Метрополиса“. Ту фотографију смо ставили на насловну страну каталога, а верујемо да изабрани поетски наслов у потпуности одражава нит фестивала и да ће нам звезде и ове године бити наклоњене са низом сјајних остварења.
Шта је планирано за пратеће програме фестивала?
У Југословенској кинотеци ће се паралелно са фестивалом одржати од 11. до 13. јуна друга Балканска филмска конференција са овогодишњим слоганом од „Нитратног до дигиталног“, уз учешће великог броја истакнутих историчара филма, теоретичара и филмских архивиста. Нову драж фестивалу даће и концерт филмске музике у џез аранжманима у извођењу наше познате певачице Катарине Качунковић. Наравно, биће још и других угодних изненађења, али да их не откривамо све одједном.
Фестивал поред филмова чине и гости. Кога све очекујете ове године, да ли ће доћи представници неких архива који до сада нису били у Југословенској кинотеци?
На Фестивалу ће боравити око 30 гостију из 13 земаља. Веома смо почаствовани што ћемо ове године по први пут имати и гошћу из Кинотеке, нама пријатељске, Народне Републике Кине.
Како сте склопили буџет? Да ли је материјална подршка надлежних на нивоу значаја Фестивала нитратног филма?
Свих ових година добијали смо значајну финансијску подршку од нашег ресорног Министарства културе Републике Србије. Међутим, овога пута тај износ је нешто нижи него претходне године, а с друге стране озбиљно су порасли трошкови везани за приказивачка права за филмове које добијамо на новим, дигиталним форматима. Надамо се да ће и у будућности наш фестивал бити препознат и потпомогнут и као скуп врхунских филмова и као центар ширења филмске културе и место окупљања стручњака и професионалаца из целог филмског света.