ПРОГРАМ: Јун 2023.

БИОСКОПСКИ РЕПЕРТОАР

Јун 2023. у Кинотеци

Узун Миркова 1 / Косовска 11 / Од 6. до 30. јуна 2023.
Прогам Кинотеке у јуну ће традиционално обележити Фестивал нитратног филма, као и избор из опуса лауреата Златног печата. Пажњу привлаче и циклус Црногорски играни филм у другој Југославији, програм Мој избор који је саставио графички дизајнер Славимир Стојановић Футро.

 

Ту су и Недеља Феста, Шок коридор с филмовима о враџбинама, као и редовни програми По жељама гледалаца и Сећање на..., који је посвећен јапанском композитору Риучију Сакамоту и другим недавно преминулим уметницима.

Јубиларни 25. Фестивал нитратног филма отвара се 6. јуна, када ће на великом платну у сали „Макавејев“ моћи да се види лик чувеног научника Михајла Пупина у документарним снимцима из Америке, са презентације Кодаковог система филма у боји „Кодаколор“ 1928. у Рочестеру. До 15. јуна на програму су 43 филма из 23 земље Европе, Азије и Северне Америке. Селектор и уметнички директор Александар Саша Ердељановић, управник Архива кинотеке, најавио је прегршт ремек дела из прве половине 20. века, новооткривених филмова и новоизрађених копија, а присутни су сви жанрови – комедије, хорори, историјски филмови, драме, спектакли, лутка филм...

Циклус Црногорски играни филм у другој Југославији, од 17. до 19. јуна приказује осам остварења југословенске продукције и копродукције која су снимана у Црној Гори. Циклус започиње филмом „Зле паре“ (1956) Велимира Стојановића. У овом избору су и „Не убиј“ (1961) француског аутора Клода Отан-Ларе, „Живјети за инат“ (1972) совјетског редитеља Јурија Иљенка, а уз филмове Здравка Велимировића, Радомира Шарановића и друге, завршава га „Чудо невиђено“ (1984) Живка Николића.

Нови сусрет и разговор стручњака из Института за ментално здравље Србије и публике, који је био планиран за мај и одложен због трагичних догађаја, биће одржан 20. јуна. Дискусија ће се водити после пројекције чувене научно-фантастичне акције и драме „Истребљивач/ Блејдранер“ (1982) Ридлија Скота, чија прича о репликантима данас, у доба све присутније вештачке интелигенције, полако постаје (не)жељена стварност.

Истакнути графички дизајнер, креативни директор, визуелни уметник и писац Славимир Стојановић Футро саставио је програм Мој избор од филмова које, како је изјавио, увек може поново да гледа и које „повезује нека радост живота и откривања“. Од 24. до 29. јуна биће приказани филмови различитих жанрова, од класика „Одисеја у свемиру 2001“ (1968) Стенлија Кјубрика, преко лажно-документарног „Зелига“ (1983) Вудија Алена и јапанске анимације „Принцеза Мононоке“ (1997) Хајаоа Мијазакија, до домаћих комедија Слободана Шијана и Горана Марковића.

Последњег дана јуна у сали „Макавејев“ програм По жељама гледалаца приказује „Нож“ (1967) Жике Митровића, с Батом Живојиновићем и Вером Чукић у главним улогама и „Сјај у трави“ (1961) Елије Казана, у којем су играли Натали Вуд и Ворен Бити.

У Музеју кинотеке ће од 7. до 9. јуна бити приказан избор филмова овогодишњих добитника Златних печата који су додељени поводом Дана кинотеке – 6. јуна. Јелисавету Секу Саблић видећемо као Рајку у „Бурдушу“ (1970) Миодрага Поповића и незаборавну Кристину у комедији „Маратонци трче почасни круг“ (1982) Слободана Шијана. Следе остварења редитеља Ђорђа Кадијевића „Празник“ (1967) и култни ТВ филм у жанру хорора „Лептирица“ (1973). Из опуса редитеља Живојина Павловића, којем је Златни печат додељен постхумно, одабрани су „Повратак“ (1966) и „Заседа“ (1969).

У циклусу По жељама гледалаца 10. јуна биће приказане „Птице“ (1963) Алфреда Хичкока, шездесет година од премијере те драме са елементима хорора и мистерије, као и „Велико плаветнило“ (1988) Лика Бесона, авантура из морских дубина од чије нас премијере дели 35 година.

Програм Сећање на... 11. јуна приказује два филма за која је сценарио писала недавно преминула књижевница Дубравка Угрешић – „У раљама живота“ (1984) и „За срећу је потребно троје“ (1985), оба у режији Рајка Грлића.

Шок коридор 12. и 13. јуна представља филмове о враџбинама, међу којима су британски „Гори вештице, гори“ (1962) Сиднија Хајерса и италијански „Црна недеља“ (1960)  Марија Баве.

Следи 14. јуна сећање на редитеља Берта И. Гордона и глумца Топола, а 15. јуна на чувеног певача и глумца Харија Белафонтеа.

У програму По жељама гледалаца 16. и 17. јуна моћи ће да се виде познати филмови, као што је „Таксиста“ (1976) Мартина Скорсезеа, али и једна домаћа продукција – „Невиност без заштите“ (1968) Душана Макавејева.

Играни и документарни филм који су на репертоару 18. јуна повезује дело славног италијанског писца и филозофа Умберта Ека. Прво ће бити приказан филм „Име руже“ (1986), европска копродукција коју је према Ековом роману режирао Жан-Жак Ано, а затим нови италијански документарац „Умберто Еко – Библиотека света“ (2022) чији је редитељ Давиде Ферарио.

Од 19. до 25. јуна на програму је Недеља Феста, која је била планирана за почетак маја и одложена због дана жалости. За овај циклус одабрани су некадашњи хитови Феста, као што су „Ајкула“ (1975) Стивена Спилберга, „Одисеја у свемиру 2001“ (1968) Стенлија Кјубрика, „Кинеска четврт“ (1974) Романа Поланског и други, а сваки филм имаће по две пројекције.

Поводом смрти славног јапанског композитора Риучија Сакамота (1952-2023) програм Сећање на... приказаће 26. и 27. јуна четири филма за која је радио музику, у широком распону жанрова од „Последњег кинеског цара“ (1987) Бернарда Бертолучија до „Високих потпетиц“а (1988) Педра Алмодовара.

Од 28. јуна до 2. јула Музеј кинотеке је домаћин Ревије стваралаштва деце и омладине Србије. Програм ће бити објављен накнадно.