ПРОГРАМ: Новембар 2024.

БИОСКОПСКИ РЕПЕРТОАР

Новембар 2024. у Кинотеци

Узун Миркова 1 / Косовска 11 / Од 3. 11 до 29. 11. 2024.
Новембарски репертоар Југословенске кинотеке обележиће ретроспектива филмова италијанске и светске диве Софије Лорен, која је ове јесени прославила 90 рођендан. Наставља се циклус „1924. година на филму“, а пажњу привлачи и циклус „Дистопијски филм“.

 

Током новембра Кинотека ће бити домаћин фестивала „Слободна зона“ и „Фестивала ауторског филма“, као и више ревија националних кинематографија, односно дана алжирског, пољског и македонског филма. На програму је и неколико филмова недавно преминулог америчког редитеља Пола Морисија.

Програм „1924. година на филму“, 3. новембра приказује три француска дела, међу којима је „Међучин“ Ренеа Клера, као и један немачки филм - „Улица“ Карла Грунеа, чије су премијере биле пре читавих сто година.

У оквиру Фестивала музејског театра „Музетеа“ 4. новембра у атријуму Кинотеке гостује представа „Успомене Саре Бернар“. Улоге играју Тања Бошковић и Дејан Ђоновић, у режији Сташе Копривице.

Циклус „Градски омнибуси“ 5. и 6. новембра приказује филмове као што су „Суботом увече“ (1957) Владимира Погачића и „Како је пропао рокенрол“ (1989) Горана Гајића, Зорана Пезе и Вадимира Славице.

Од 7. до 10. новембра Кинотека је домаћин фестивала „Слободна зона“. Уз ретроспективу славног шведског редитеља Рубена Естлунда, на програму су и нови филмови из Финске, Холандије и Исланда.

Манифестација „Дани алжирског филма“ одржава се од 12. до 15. новембра. Првог дана, за пројекцују историјске драме „Хелиополис“ (2021) Џафара Гасема улаз је бесплатан. Осим филмова алжирских аутора из протеклих десетак година, у програм је уврштен класик „Битка за Алжир“ (1966), копродукција са Италијом коју је режирао Ђило Понтекорво.

Следе „Дани пољског филма“, од 15. до 17. новембра, који се такође отварају бесплатном пројекцијом, и то филма „Случај“ (1987) чувеног Кшиштофа Кјешловског. Ревија се наставља избором наслова из новије пољске продукције, из претходне две деценије.

Редитељ Пол Мориси, један од пионира америчког независног филма преминуо је крајем октобра 87. години. Њему је посвећен програм „Сећање на...“ 18. и 19. новембра, када ће моћи да се виде „Ђубре“ (1970), „Месо“ (1968) и „Четрдесетдвојка“ (1982).

Од 23. до 29. новембра Кинотека је домаћин „Фестивала ауторског филма“. Програм ће бити објављен накнадно.

Циклус „Шок коридор“ 5. и 6. новембра обележава четири деценије „Страве у улици брестова“ приказивањем истоимених хорора у режији Веса Крејвена (1984) и Самјуела Бајера (2010), као и наставака оригинала „Страва у улици брестова 2: Фредијева освета“ (1985) Џека Шолдера и „Страва у улици брестова 3: Ратници снова“ (1987) Чака Расела.

Циклус „Дистопијски филм“, од 7. до 10. новембра, окупио је осам изузетних остварења великих светских редитеља који су песимистично сликали могућу будућност човечанства – од „Метрополиса“ (1927) Фрица Ланга, преко дела Годара, Кјубрика и других, до филма „Потомци“ (2006) Алфонса Куарона.

Чувени партизански филм „Ужичка република“ (1974) Живорада Жике Митровића приказује се 15. новембра поводом 50 година од премијере те ратне драме. Пројекција је у 17.30 сати.

Исте вечери биће одржана бесплатна пројекција документарног филма о Сими Андрејевићу Игуманову „Доброчинитељ“ (2024) Бошка Милосављевића, уз уводну реч ауторске екипе и Александра Ердељановића.

Поводом 90 година од рођења италијанске и светске филмске диве Софије Лорен приређена је ретроспектива, од 16. до 23. новембра, са чак 16 њених филмова. Већ прве вечери моћи ће да се виде драма и романса „Црна орхидеја“ (1958) Мартина Рита, у којој је играла са Ентонијем Квином и за ту улогу освојила Куп Волпи за најбољу глумицу на фестивалу у Венецији, као и драма из доба рата „Ћоћара“ (1960) Виторија де Сике, која јој је донела Оскара за најбољу главну женску улогу. На програму су и Де Сикини филмови „Јуче, данас, сутра“ (1963) и „Брак на италијански начин“ (1964), у којима је партнер Софије Лорен био славни Марчело Мастројани, исто као и много касније у „Високој моди“ (1994) Роберта Алтмана. Публика Кинотеке моћи ће да ужива и у британској комедији и романси „Грофица из Хонгконга“ (1967), у којој су Софија Лорен и Марлон Брандо играли у режији Чарлија Чаплина...

До краја новембра и у сали у Косовској ће се приказивати различите селекције „Фестивала ауторског филма“.