Ретроспектива поводом сто година од рођења славног америчког глумца Пола Њумена (1925 – 2008) биће одржана у Југословенској кинотеци, од 25. јануара до 2. фебруара у сали „Макавејев“.
Пол Њумен, рођен 26. јануара 1925. у Охају, није био само холивудска звезда. Плавооки суперстар сматран је за једног од најлепших мушкараца на свету, а уз стотинак улога одиграних на филму, телевизији и у позоришту, на Бродвеју, бавио се и режијом, продукцијом, ауто-тркама и хуманитарним радом.
Каријеру пред камерама почео је у телевизијским серијама средином прошлог века. Већ 1958. награђен је као најбољи глумац на фестивалу у Кану за улогу Бена Квика у романтичној драми „Дуго, топло лето“, у режији Мартина Рита, где је Бенову љубав Клару играла Њуменова животна партнерка Џоан Вудворд. Тим остварењем се отвара циклус са 18 одабраних наслова, који ће се приказивати у терминима од 18 и 20.30 часова.
Њумен је номинован за Оскара чак десет пута. Први пут за главну мушку улогу Брика у чувеној драми „Мачка на усијаном лименом крову“ (1958) Ричарда Брукса, где му је партнерка била Елизабет Тејлор.
Највише признање Америчке филмске академије припало му је за главну улогу у „Боји новца“ (1986) Мартина Скорсезеа, где је играо мајстора билијара Едија (чији је млади протеже био Том Круз).
Почасног Оскара добио је 1986. године, са образложењем да је то признање за његове бројне незаборавне и упечатљиве улоге, за лични интегритет и посвећеност свом занату.
Уз поменута три филма, на програму су и „Хазардер“ (1961) Роберта Росена (британска награда БАФТА за најбољег страног глумца), велики биоскопски хитови „Буч Касиди и Санденс Кид“ (1969) и „Жаока“ (1973) Џорџа Роја Хила, оба у тандему са Робертом Редфордом, „Скоро савршен човек“ (1995) у режији Роберта Бентона – комедија и драма за коју је Њумен добио Сребрног медведа у Берлину…
Циклус затвара „Пут без повратка“ (2002) Сема Мендеса, последњи Њуменов дугометражни играни филм и последња номинација за Оскара, тог пута за најбољу споредну мушку улогу за лик мафијашког боса у Чикагу тридесетих година прошлог века.